To, co najważniejsze, czyli określenie zapotrzebowania energetycznego

www.szymoncofalik.pl

Na początku wszelkich działań prowadzących do ustalenia i stworzenia odpowiedniej diety dla sportowca, jest określenie, jak najdokładniej jak to jest możliwe, zapotrzebowania energetycznego danego zawodnika.

To dopiero pozwala na zaplanowanie procesu odżywiana w taki sposób, aby zachować właściwy bilans energetyczny, który daje możliwość, przez cały czas, utrzymywania beztłuszczowej masy ciała, ale także umożliwia osiągnięcie jak najwyższych parametrów wydolności fizycznej, która przecież bez wątpienia jest bardzo ważnym elementem większości z dyscyplin sportowych.

Bilans energetyczny, to tak naprawdę stosunek energii dostarczonej do organizmu oraz tej spożytkowanej w trakcie wysiłku fizycznego.

Możemy sami, nawet będąc laikami w tejże kwestii, stwierdzić, że aby organizm mógł dobrze funkcjonować, aby ciało zachowywało właściwe proporcje masy beztłuszczowej i tłuszczowej, aby po prostu dobrze się czuć, bilans energetyczny musi być nie tylko stabilny i zrównoważony, ale także i proporcjonalny.