Elewacje murowane

Elewacje murowane z pewnością nadadzą naszemu domowi niepowtarzalnego, nieco rustykalnego charakteru. Choć w wykonaniu są one nieco droższe niż, np. tynki warto uwzględnić je w materiałach wykończeniowych, chociażby w niewielkim stopniu. Do elewacji murowanych najczęściej wykorzystuje się ręcznie formowane cegły, różnego rodzaju płytki lub bloczki silikatowe. W przypadku renowacji nie zawsze niezbędne jest ponowne budowanie, lecz skorzystanie z usług https://mt-osuszanie.pl/osuszanie-budynkow-po-zalaniu-pruszkow

Do najczęściej wybieranych należą tu cegły klinkierowe oraz licowe. Pierwsze z nich charakteryzują się małą nasiąkliwością oraz wysokim stopniem wytrzymałości i mrozoodporności. Drugi rodzaj jest nieco mniej trwały, ale za to może być kształtowany ręcznie, co zapewnia mu niepowtarzalny wygląd. Jeśli chodzi już o sam proces murowania, może on przebiegać jedno lub dwuetapowo.

Pierwszy sposób polega na równoczesnym wznoszeniu warstwy elewacyjnej i konstrukcyjnej. Wykorzystuje się tu przeważnie cegły silikatowe, które wymagają dobrego spoiwa, ale przy zabrudzeniu bardzo łatwo je oczyścić. W procesie dwuetapowym, najpierw wnosimy warstwę konstrukcyjną, a później elewacyjną. Ta metoda spotykana jest najczęściej przy płytkach klinkierowych.

www.dominikpolonski.com